Martyna
30.08.2021

W jakim celu jest potrzebna strona www?

Jeszcze całkiem niedawno biznes bez strony www nie wydawał się niczym dziwnym. Pozyskiwanie klientów odbywało się poprzez polecenia czy standardowe reklamy: banery, ulotki, plakaty, radio czy prasę. Wraz z postępem również zmienia się komunikacja z klientem. Kto z nas nie słyszał - 'Dobra reklama dźwignią handlu'? Kiedyś aby dotrzeć do dużej grupy odbiorców była wykorzystywana telewizja, było to bardzo kosztowne i małe przedsiębiorstwa nie miały szans nawet konkurować z dużymi korporacjami, które mogły pozwolić sobie na taki typ reklamy. Dziś sytuacja znacząco się zmieniła, a mówią o tym konkretne statystyki:Wykres dostępności do internetu
Wykres dostępności do internetu (źródło: https://cdn.fbsbx.com)

Z roku na rok notujemy wzrosty ilości przedsiębiorstw i gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu. Same nasuwają się wnioski, że Internet jest genialnym narzędziem do rozwoju biznesu, ponieważ możemy dotrzeć do ogromnej ilości osób. Dodatkowo możliwe jest określenie, komu konkretnie mają wyświetlać się reklamy np. branża beauty przede wszystkim skierowana jest do kobiet, nie ma sensu wyświetlać reklam mężczyznom, dlatego stosujemy targetowanie, które wpływa na minimalizację kosztów z reklam.Przejrzysta, szybka i na bieżąco aktualizowana strona pełni w dzisiejszych czasach wizytówkę firmy, przedstawia ofertę, reklamuje Twój biznes i umożliwia znalezienie w Internecie Państwa usług czy produktów. Strona www jest dostępna w sieci przez 24h i zawsze jest aktualna, a także często pełni funkcję pierwszego kontaktu z klientem. W cyfrowej erze klienci oczekują, że firmę mogą znaleźć w sieci natomiast jeśli jej nie znajdą to traktują jako niewiarygodną. Jeśli strona będzie dobrze zoptymalizowana pod wyszukiwarkę i wypozycjonowana, to będą mogli znaleźć Państwa usługi na pierwszej stronie Google, przyciągając klientów.Dodatkowo:
- Pozwala na kontakt ze stałymi klientami
- Umożliwia dotarcie do ludzi na całym świecie
- Obniża koszty reklamy
- Buduje zaufanie u potencjalnych klientów
- Zwiększa świadomość marki
- Dobrze zaprojektowana strona generuje zyski dla firmy, przez pozyskiwanie nowych klientów
- Reklama usług i produktów, oferta
- Zwiększenie przewagi nad konkurencją
- Automatyzacja obsługi klientaPodsumowując posiadanie strony internetowej umożliwia znalezienie klientom takich informacji jak: usługi, produkty, numer telefonu, godziny pracy czy informację o adresie firmy. Wpływa to na rozpoznawalność marki a także buduje pozytywny wizerunek firmy w Internecie. Dzięki pozycjonowaniu lokalnym można skupić się na pozyskiwaniu klientów z obszaru na jakim firma działa i zminimalizować koszty na pozycjonowanie. Posiadanie witryny internetowej daje możliwości reklamy, takiej jakiej jeszcze niedawno nie było:

- Kampanie Google Ads
- Pozycjonowanie lokalne i globalne
- Pozycjonowanie sklepów internetowych
- Wyświetlanie się w wynikach wyszukiwania Google/mapkach Google
- Remarekting (wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy odwiedzili stronę www)
- Newsletter (wysyłanie regularnie maili do konkretnej grupy odbiorców)
- Kierowanie ruchu z FB i Instagrama na stronę wwwWiesz, że...Microsoft zagroził kiedyś pozwaniem ucznia szkoły średniej o imieniu Mike Rowe za stworzenie strony internetowej o nazwie MikeRoweSoft.com.
(źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_v._MikeRoweSoft)

W 2012 r. grupa hakerów o nazwie UGNazi zdjęła stronę internetową Papa Johna - restauracji, ponieważ „dostarczenie jedzenia zajęło 2 godziny dłużej niż oczekiwano”.
źródło:(https://www.forbes.com/sites/andygreenberg/2012/05/22/hackers-impersonate-web-billing-firms-staff-to-spill-500000-users-passwords-and-credit-cards/)

Strona elgoog.com(Google czytając od tyłu) ma ogromną rzeszę zwolenników w Chinach, ponieważ wyszukiwane hasła elgooG są drukowane w odwrotnej kolejności, dzięki czemu użytkownicy mogą wyszukiwać w Google bez wykrycia przez filtry wyszukiwania chińskiego rządu.
źródło: (https://pl.wikipedia.org/wiki/ElgooG)